szerda, február 25, 2009

hosszú élet titka?


Érdekes cikket olvastam az index.hu-n, ami a csupasz földikutyáról szól, éspedig arról, hogy nála lenne a hosszú élet titka. Szerintem ez egy igen érdekes állatfaj, mert olyan életmódja van mint a méheknek vagy a hangyáknak, tehát kolóniában él a föld alatti alagutakban és egy királynő van, a nőstények közül csak ő szaporodhat, és a többi rágcsálóhoz képest sokat él, kb. 30 évet, míg pl. a háziegér csak 3-4 évet.
Azt feltételezik, hogy az öregedés folyamatáért az oxidációs folyamatok a felelősek, egyre rosszabb minőségű sejteket termel a szervezet a romlott DNS miatt, és bebizonyították, hogy a turkáló képes "javítani" a romlott fehérjéket, és ezzel jelentősen lelassítja az öregedés folyamatát.
Nem tudom megérteni miért akarnak sokan sokkal többet élni mint amennyi adatott, vagy azt se bánnák ha netán örökké élnének. Már így is sokkal többet élünk mint mondjuk a középkorban, köszönhetően az orvostudomány fejlődésének, akkoriban meghalt valaki csak egy egyszerű foggyökértályogtól, mert nem voltak még antibiotikumok. Most vannak, csak egyre kevésbé kezdenek hatni mert kialakul a rezisztencia a baktériumoknál a folyamatos és gyakori használat után. Sajnos mi állatorvosok is nagyon gyakran, sőt a leggyakrabban kizárólag antibiotikumot adunk a beteg állatoknak. Lassan találnak fel új antibiotikumokat és hosszas a folyamat amíg jóváhagyják a használatát egy újnak, tehát odajuthatunk, hogy nem sok antibiotikumra fognak reagálni a baktériumok.
Nem filozófálni akarok a lét és az élet dolgai fölött, de nem az számít hogy mennyit él valaki, hanem hogy hogyan élt, tartalmasan-e, emlékeznek-e majd rá, habár mindez eléggé közhelyesen hangzik.

2 megjegyzés:

Névtelen írta...

Nagyon tetszett az írásod, a hangja, az összpontosítás a mondanivalóra.

Noémi írta...

nekem nem tetszik annyira, de tűrhető. mondjuk.