vasárnap, november 16, 2008

horsenality

Már nem lovagoltam több mint egy hete. És csak azért nem, mert szeretném ha a Zeusz kezdene bízni bennem, ezért ki szoktam vinni legelni vagy kiengedtem a hátsó udvarra, oda ma utoljára mert rám szóltak, hogy a tehenek félnek tőle és ne engedjem ki többet. Rendben, ezentúl kimegyünk valahova a közelbe ahol tud legelni. Csak egy dolgot nem értek: ott Kászonjakabfalfán már valamennyire tanult lovakon láttunk mindent. De mi van akkor, hogy kell megkezdeni a tanulást ha olyan a ló mint az enyém, vagyis dominálni akar mindenáron, én meg nem tudom mit tegyek minden helyzetben, sajnos rááll a kezem, hogy megüssem ha valami olyat csinál ami szerintem rossz, de próbálok idejében arra gondolni, hogy senki sem rosszból rossz. Valami miatt tette amit tett, valamit rosszul csináltam én, csak nem vettem észre. Itt aki a legtöbbet kell tanuljon az én vagyok, tudom. Úgy gondolom, ki fog alakulni idővel ez a ló-ember kapcsolat köztünk.
Parelli honlapján olvastam, hogy a karórágás, amiről feltettem egy videót is a "rossz szokás" címmel, és amiről az egyetemen is úgy mondták hogy az és hogy a ló levegőt is nyel közben ami emésztési zavarokhoz vezet és válogatott drasztikus módszereket ajánlanak a megszüntetésére, tulajdonképpen nem egy rossz szokás mert lehet ásványi só hiány, stressz és nem nyelik le a levegőt, hanem pont fordítva, a levegő távozik, ezt azzal magyarázza, hogy a lovak nem tudják eltávolítani a gyomorban felgyülemlett levegőt mint más fajok, csak így. Én is állítom, hogy nem nyeli le a levegőt, mert többször ott voltam mellette és nem látszott, mert szerintem az látszana ha lenyeli. A tegnap is és ma is amikor kiengedtem a hátsó udvarra, miután megtalálta a tehenek sóját már nem érdekelte más, csak azt nyalogatta egyfolytában. Tehát a háttérben lehet egy ásványi só hiány is.
Ugyanitt még olvastam egy érdekes dologról, arról hogy a lovaknál dominálhat a bal vagy a jobb agyfélteke, és ennek függvényében különbözik a viselkedésük is. Ezt ő úgy nevezi mint a lovak személyisége, "horsenality"(vélhetőleg a horse és a personality szavakból). Alkotott egy táblázatot ami alapján be lehet sorolni egy lovat valamelyik kategóriába. Ezt elolvasva be tudtam sorolni a Zeuszt az extrovert és a jobb agyféltekéje domináló típusba : gyors, inkább menne, sok energiája van, hajlama van elfutni, ijedős/ideges, bizalmatlan, félős, túlreagáló, hajlamos elrohanni a lovassal, nem tud egy helyben állni. Ezek mind ráillenek Zeuszra, de az is sokat számít hogy egy ló milyen környezetben nőtt fel, hogy bántak vele, ütötték-e, mennyit foglalkoztak vele, mennyit tanították, stb.. Persze ezek mellett még van sok jó tulajdonsága is. Parelli szerint fel kell építeni a bizalmat az ilyen lovakkal. Mielőtt hozzám került volna, többnyire csak szekérbe volt fogva és istállóba bekötve. Sajnos ezt csinálják itt mindenhol, talán csak a lovardáknál vannak bokszok. Sikerült a közelben kibérelnem egy területet, ami nem olyan nagy, de neki elég lehetne, tudna mozogni, nem kellene egész nap a bokszban ülnie, mert az sem kényelmes hiába nincs megkötve. Villanypásztorral fogom körbekeríteni és a nap folyamán ott lesz, nem számít az idő mert a lovak bírják a hideget, itt elemében lesz, inkább mint egy ammóniákszagos, nedves, meleg istállóban megkötve, bepácolva a melegbe. Az istállókat az ember a saját kényelmére csinálta, találta ki, hogy ne kelljen fázzon amikor az állatokat nézegeti, ellátja, takarítja.
Mióta az én lovam, sokat változott, sokmindent tanult, most rajtam a sor, én kell tanuljak.

1 megjegyzés:

Halápi Roli írta...

De fura.:)A Horsenality kifejezésre a te blogodat dobja ki elösször a goggle a magyar nyelvű oldalak közül.:)Jelenleg én is ezzel a táblázattal bíbelődöm,természetes lókiképzést alkalmazunk és nagy segítség Parelli Horsenality profilja.