Parelli honlapján olvastam, hogy a karórágás, amiről feltettem egy videót is a "rossz szokás" címmel, és amiről az egyetemen is úgy mondták hogy az és hogy a ló levegőt is nyel közben ami emésztési zavarokhoz vezet és válogatott drasztikus módszereket ajánlanak a megszüntetésére, tulajdonképpen nem egy rossz szokás mert lehet ásványi só hiány, stressz és nem nyelik le a levegőt, hanem pont fordítva, a levegő távozik, ezt azzal magyarázza, hogy a lovak nem tudják eltávolítani a gyomorban felgyülemlett levegőt mint más fajok, csak így. Én is állítom, hogy nem nyeli le a levegőt, mert többször ott voltam mellette és nem látszott, mert szerintem az látszana ha lenyeli. A tegnap is és ma is amikor kiengedtem a hátsó udvarra, miután megtalálta a tehenek sóját már nem érdekelte más, csak azt nyalogatta egyfolytában. Tehát a háttérben lehet egy ásványi só hiány is.
Ugyanitt még olvastam egy érdekes dologról, arról hogy a lovaknál dominálhat a bal vagy a jobb agyfélteke, és ennek függvényében különbözik a viselkedésük is. Ezt ő úgy nevezi mint a lovak személyisége, "horsenality"(vélhetőleg a horse és a personality szavakból). Alkotott egy táblázatot ami alapján be lehet sorolni egy lovat valamelyik kategóriába. Ezt elolvasva be tudtam sorolni a Zeuszt az extrovert és a jobb agyféltekéje domináló típusba : gyors, inkább menne, sok energiája van, hajlama van elfutni, ijedős/ideges, bizalmatlan, félős, túlreagáló, hajlamos elrohanni a lovassal, nem tud egy helyben állni. Ezek mind ráillenek Zeuszra, de az is sokat számít hogy egy ló milyen környezetben nőtt fel, hogy bántak vele, ütötték-e, mennyit foglalkoztak vele, mennyit tanították, stb.. Persze ezek mellett még van sok jó tulajdonsága is. Parelli szerint fel kell építeni a bizalmat az ilyen lovakkal. Mielőtt hozzám került volna, többnyire csak szekérbe volt fogva és istállóba bekötve. Sajnos ezt csinálják itt mindenhol, talán csak a lovardáknál vannak bokszok. Sikerült a közelben kibérelnem egy területet, ami nem olyan nagy, de neki elég lehetne, tudna mozogni, nem kellene egész nap a bokszban ülnie, mert az sem kényelmes hiába nincs megkötve. Villanypásztorral fogom körbekeríteni és a nap folyamán ott lesz, nem számít az idő mert a lovak bírják a hideget, itt elemében lesz, inkább mint egy ammóniákszagos, nedves, meleg istállóban megkötve, bepácolva a melegbe. Az istállókat az ember a saját kényelmére csinálta, találta ki, hogy ne kelljen fázzon amikor az állatokat nézegeti, ellátja, takarítja.
Mióta az én lovam, sokat változott, sokmindent tanult, most rajtam a sor, én kell tanuljak.
![](file:///C:/DOCUME%7E1/JNOS%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg)
1 megjegyzés:
De fura.:)A Horsenality kifejezésre a te blogodat dobja ki elösször a goggle a magyar nyelvű oldalak közül.:)Jelenleg én is ezzel a táblázattal bíbelődöm,természetes lókiképzést alkalmazunk és nagy segítség Parelli Horsenality profilja.
Megjegyzés küldése